PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10006627}

Niania

Babysitter
6,0 368
ocen
6,0 10 1 368
Niania
powrót do forum filmu Niania

Fabularne motywy kręcą się wokół mizoginii, seksizmu, wojny płci i tym podobnych rzeczy – bohater całuje dziennikarkę, gdy ta zdaje relację na żywo i dostaje za to reprymendę, w pracy ma kłopoty i pisze książkę o tym, jak mu kolega w końcu wyjaśni, co zrobił nie tak. Chociaż żaden z nich tego nie rozumie, ale to po prostu opowieść o idiotach każdej płci, którzy nie wiedzą, że są idiotami. Niczego nie rozumieją, ale nie chcą niczego złego, więc cały czas obracają wszystko tak, aby wyjść na tych dobrych – nawet jeśli pierwotny problem jest nadal aktualny i nic się nie zmieniło. Aha, jeszcze jest tu pewna niania, która przychodzi do bohatera opiekować się jego dzieckiem, przy okazji nieświadomie podważać jego przekonania o seksualności, relacji płci, co wolno i dlaczego.

Ta produkcja jednak nie unosi się na fabule czy postaciach – te są dosyć proste i nie mówią niczego odkrywczego. Ten tytuł chce przyciągać odbiorcę formą, zapewne nawet zabawą dla samej zabawy filmowymi możliwościami. Wszystko jest tu trochę nie tak: dźwięki, perspektywa, oświetlenie. Zniekształcenie otoczenia jest pełne, to atrakcja sama w sobie – kobiece piersi zasłaniające 2/3 ekranu podczas nalewania kawy, konferencja podczas której każdy uczestnik jest zasłonięty jakąś formą szkła, przechodzenie korytarzem, w którym każde światło porusza się oddzielnie… Trudno mi powiedzieć, by ten film był komedią – ale jest nakręcony tak, by uwypuklał komedię tej opowieści. Jej energię, niedorzeczność. To nie horror, ale gdy w jednej scenie postać obraca głową i skrywa oblicze w cieniu, to oglądałem horror.

Opowieści, która zresztą trudno powiedzieć, by miała jakąś konstrukcję, by miała angażować sama w sobie. Seans raczej się urywa niż kończy, ale robi to w taki sposób, że i tak byłem usatysfakcjonowany. Niecodzienna podróż w abstrakcyjny świat filmowy. Niewinność, absurd, walka o idylliczny świat bezpiecznych przedmieść, których nigdy nie było i dziś nadal są dla wielu nieosiągalne, ale nie chcą tego przed sobą przyznać. Ani też zrozumieć, dlaczego to ich wina.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones